Nowości modelarskie 01/23

RetroKultura zawsze była blisko modeli i przedmiotów kolekcjonerskich. A skoro tak, to zobaczmy co nowego ma nam do zaoferowania rynek modeli sprzedawanych w częściach, tzw. „gazetowców”. Okazuje się bowiem, że dość bogatą ofertę uzupełnią Ikarus, K.I.T.T, Wartburg a może nawet B-grupowy Peugeot 205.

W Polsce dominują wydawnictwa DeAgostini i Hachette. W ostatnich latach wydali całe mnóstwo modeli w skali 1:43 wprowadzając na rynek po raz pierwszy modele większości polskich samochodów i ciężarówek. Hachette to także aktualnie prowadzona kolekcja modeli samochodów w skali 1:24 i znowu kilka premier rynkowych samochodów produkowanych w Polsce.

Skala 1:8 i 1:10 to rozwijający się trend na świecie. U nas już wiele lat temu dostępne były takie modele w formie „gazetowej”. Polega to na zbieraniu przez 2-3 lata części niezbędnych do złożenia gotowego modelu. Do tej pory o ile mnie pamięć nie myli mogliśmy nabyć w ratach ogromny model: VW Garbusa 1303 cabrio, Warszawy M20, 126p z przyczepą Niewiadów, 125p, Poloneza, Żuka A-07, Ursusa, Trabanta oraz Dodga Chargera.

W tej chwili DeAgostini wypuszcza wersje testowe dwóch nowych kolekcji. Testówki to limitowany nakład 3-4 numerów, który ma dać wydawnictwu obraz popytu na rynku. Po pomyślnych testach po przeciętnie około roku kolekcja na dobre trafia do sprzedaży.

Tym razem zęby można ostrzyć na Ikarusa 260 w skali 1:12. Model będzie mial 92 cm długości. Szkoda, że nie jest w barwach, które pamiętam z Warszawskich ulic. Nie było na mieście szybszego autobusu niż przegubowy Ikarus na linii 520.

Kliknij w obrazek, żeby przejść na stronę kolekcji

Jednak tym, przed czym będzie mi trudno się oprzeć jest model K.I.T.T.a z serialu Night Rider. To fascynujące, że autonomiczny, gadający samochód był pociągający do póki faktycznie takie pojazdy nie powstały. Ale to już temat na osobną okazję. Ten model jest w skali 1:8 co daję długość 80 cm.

Kliknij w obrazek, żeby przejść na stronę kolekcji

Czego możemy się jeszcze spodziewać? Na przykład na Węgrzech skąd pochodzi „nasz” Ikarus można już składać Wartburga 353.

Kliknij w obrazek, żeby przejść na stronę kolekcji

Za to we Francji wydawnictwo Altaya wypuściło serię testową z Peugeotem 205 Turbo 16 Evo. Rajdówek w tej skali akurat nie ma zbyt wielu, więc to tym ciekawsza propozycja.

https://www.facebook.com/miniatures.collections.presse

A Wy zbieracie „gazetowce”? A może o czymś zapomniałem? Dajcie znać!