Muzeobus 1949

Idea „road show”, czy bardziej po naszemu – wystaw obwoźnych kojarzy się raczej z USA. Tymczasem w Polsce w 1949 roku w trasę ruszyła prawdopodobnie pierwsza na świecie mobilna sala muzealna.

Koncepcja mobilnej wystawy przywodzi na myśl projekt General Motors – Futurliner projektu Harleya Earla. Ów Futurliner był nośnikiem wystawy „Parade of Progress”. Karawana składająca się z pięknych i niecodziennych ciężarówek miała odwrócić typowy kierunek zwiedzania. Od teraz to wystawa miała dojeżdżać do widza, a nie odwrotnie jak to miało miejsce na słynnej Wystawie Światowej czy w muzeach.

Futurliner projektu Harley'a Earla
Futurliner projektu Harley’a Earla

Jednakże pokaz technologicznego wizjonerstwa General Motors to tylko jeden z przykładów „nauki z dojazdem do domu”. Dobrze znane były już ciężarówki biblioteczne, dowożące książki do mniejszych miejscowości i wsi.

Jednym z najbardziej znanych „muzeobusów” jest ten należący do Virginia Musem Of Fine Arts. Jest to ciągnik siodłowy z naczepą przystosowaną do przewożenia i eksponowania dzieł sztuki. To mobilne muzem rozpoczęło swoją działalność w 1953 roku i kursowało po najdalszych nawet zakątkach stanu Virginia.

Virginia Artmobile
Virginia Artmobile
Virginia Artmobile
Virginia Artmobile

Polska ma także swój Muzeobus. Nie siląc się na synonimy przytoczę poniżej cytat z postu na Facebooku Muzeum Narodowego w Warszawie:

Muzeum Narodowe w Warszawie jako pierwsze na świecie (!) zrealizowało ideę mobilnej Sali ekspozycyjnej. Eksperymentalna ciężarówka – nazwana Muzeobusem (<3) – wyruszyła w Polskę w sierpniu 1949 r. z wystawą „Mickiewicz – Puszkin”, odwiedzając w ciągu 4 miesięcy 111 wsi i osiedli.

Więcej o idei Muzeobusa możecie przeczytać w arcyciekawym spacerowniku po historii MNW pt. „Proteusz” autorstwa Jacka Dehnela ☞ http://bit.ly/2baCZZU

fot. B. Tańska, 1949.
fot. B. Tańska, 1949.
fot. B. Tańska, 1949
fot. B. Tańska, 1949
fot. B. Tańska, 1949.
fot. B. Tańska, 1949.

MSK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.