Klocki z PRLu

Czy nowa kolekcja nawiązująca do motoryzacji z PRLu wnosi coś nowego na ten coraz bardziej obfity rynek? Czy Jaruzelski to dobry prezent? I wreszcie, czy z klocków Lego można zrobić lepszego Malucha niż ten z FSM?

Generał Cobi

Dużo się dziś mówi o PRLu co jednych irytuje a innych cieszy. Ci pierwsi zapewne nie rozumieją, że zainteresowanie ówczesnym dizajnem, czy motoryzacją nie oznacza uwielbienia dla komunistycznego systemu. Nostalgia i walory estetyczne przedmiotów użytkowych są wystarczającymi powodami, dla których PRL na swój sposób jest wciąż żywy. Bez politycznego podtekstu.

Efekt tego zjawiska znalazłem ostatnio w jednym z punktów sieci Empik. Po Warszawie M20, Fiacie 126p, Niewiadów N126 i Kultowych Autach PRL od wydawnictwa DeAgostini przyszedł czas Legendarne Auta PRL. I nie jest to kolejna seria modeli samochodów w skali 1:43, czy 1:8.

Tym razem za kolekcję odpowiedzialna jest znana z produkcji klocków firma Cobi. W każdym numerze dostajemy jeden model do złożenia w skali zbliżonej do 1:35. Temat jest dość ciekawy, ale cena 35zł to jak dla mnie nieco za dużo. Jeżeli jednak lubicie klocki niekoniecznie Lego to być może będziecie zainteresowani.

Aha, dla prenumeratorów będą oczywiście specjalne dodatki. I tutaj pojawia się pewien niesmak. Niestety dla mnie obok ceny, minusem są figurki. Jedna to Generał Jaruzelski, druga to milicjant z pałką i tarczą a trzeci to „Stoczniowiec” o aparycji zbliżonej do Wałęsy. Ktoś tu chyba chciał za dobrze.

Mistrzowskie Lego

Lego wprawdzie nie ma w ofercie modeli samochodów znanych z PRLowskich ulic, co nie znaczy, że takich modeli nie ma. Przy odrobinie samozaparcia i dużej pomysłowości można zbudować autorskie miniatury.

Efekty jak widać na przykładzie poniższego Autosana robią wrażenie:

Niesamowite wrażenie robią modele zdalnie sterowane. Poniżej znakomicie wykonane FSO Polonez, Fiat 126p i FSC Żuk:

MSK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.