Grzesiuk bez cenzury

Stanisław Grzesiuk to postać nietuzinkowa. Dla jednych bohater, Syn Ulicy, ikona Warszawskiego Cwaniactwa. Dla innych komunista, bezbożnik i egoista. Jaki był naprawdę Grzesiuk? Tego już się nie dowiemy. Chociaż i to jak będziemy o nim mówić po latach, wziął w swoje ręce pisząc trzy autobiograficzne powieści.

Pięknie się złożyło, że pierwszy RetroKulturalny Express poświęcony jest właśnie Grzesiukowi. Ta importowana ikona Stolicy, a przynajmniej tej łobuzerskiej części, już wiele lat temu przykuła moją uwagę.

Nie muszę chyba wspominać, że na mojej półce znalazły miejsce wszystkie trzy książki Staśka ze szczególnym wskazaniem na „Boso ale w ostrogach”. Bo chociaż „Pięć lat kacetu” przygniatało Obozową traumą, a „Na marginesie życia” nieuchronną i gorzką koleją losu, to właśnie „Boso…” może dać współczesnemu czytelnikowi najwięcej do myślenia. No właśnie, do myślenia!

W domowej kolekcji nie brakuje też płyty winylowej Grzesiuka ze słynnym „Nie masz cwaniaka nad Warszawiaka!”. Pieśni, które może nie każdemu podejdą, ale warte są chociaż jednego odsłuchania. Dla ożywienia lokalnego patriotyzmu i przybliżenia folkloru, po którym nie wiele już zostało.

No właśnie, a jednak coś zostało. Wydawnictwo Prószyński i S-ka zaprezentowało niedawno nową odsłonę powieści Grzesiuka. Kto nie ma starych egzemplarzy, które kilka lat temu udawało mi się upolować za 3-10zł, teraz może nadrobić braki. Albo raczej będzie mógł, gdyż ostatnia powieść, Na marginesie życia doczeka się ponownego wydania dopiero we wrześniu. Ja oczywiście zachęcam do przeczesywania antykwariatów. Grzesiuka udawało się też dostać z kocyka od starszego człowieka.

Poniekąd przy okazji premiery nowego wydania zorganizowano spotkanie pod tytułem „Grzesiuk bez cenzury”. Tak o nim mówią organizatorzy:

„Pięć lat kacetu”, „Boso, ale w ostrogach”, „Na marginesie życia” – to książki, na których wychowało się kilka pokoleń Polaków. W roku 100. rocznicy urodzin Stanisława Grzesiuka doczekamy się wznowień tych kultowych tytułów – nareszcie bez skreśleń i cenzury!

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z udziałem członków rodziny Stanisława Grzesiuka, jego przyjaciół i wielbicieli, na którym porozmawiamy o tym wyjątkowym wydawniczym przedsięwzięciu. W programie występ Janka Młynarskiego, który zagra na oryginalnej bandżoli Pana Stanisława i zaśpiewa jego piosenki!

Prowadzenie: Łukasz Kamiński – dziennikarz „Gazety Wyborczej”
Współpraca: Prószyński i S-ka

WSTĘP WOLNY!

Na spotkaniu będzie prowadzona sprzedaż książek: „Pięć lat kacetu” Stanisława Grzesiuka oraz „Grzesiuk. Król życia” Bartosza Janiszewskiego.

A zatem zainteresowani powinni stawić się w najbliższy czwartek o 19.00 przy ul. Gałczyńskiego 12 w Warszawie. Więcej informacji TUTAJ.

MSK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.